Aké stopy nechávam po sebe na internete


Bola som na stránkach airbnb.com a booking.com. Hľadala som ubytovanie v Portugalsku, lebo budúci rok sa tam na nejakú dobu chystáme. Ešte niekoľko týždňov neskôr som všade videla reklamu na ubytovanie v Portugalsku. Presne vedeli, na aké miesta sa chystám 🙂 Kto vidí, čo si pozerám na internete, prečo vidím reklamy, a aký profil majú […]

Bola som na stránkach airbnb.com a booking.com. Hľadala som ubytovanie v Portugalsku, lebo budúci rok sa tam na nejakú dobu chystáme. Ešte niekoľko týždňov neskôr som všade videla reklamu na ubytovanie v Portugalsku. Presne vedeli, na aké miesta sa chystám 🙂

Kto vidí, čo si pozerám na internete, prečo vidím reklamy, a aký profil majú o mne vytvorené veľké IT spoločnosti?
Aj o tomto bude workshop, ktorý pripravujeme v rámci Aj Ty v IT v piatok 22.9. o 10:00 a 17:30 na FIIT STU. Registrovať sa môžte tu.

V Aj Ty v IT chceme dievčatám ukázať, že štúdium a práca v IT sú zaujímavé a dokážete v nich skĺbiť viacero odborov, nielen IT. Napríklad reklamu. O tej sa budeme rozprávať viac práve na tomto workshope.

Napríklad takúto reklamu môžete vidieť, ak si pozriete nejaké stránky o ženách v IT. Zdroj.

Ako funguje reklama

Z pohľadu používateľa môže byť reklama na stránkach, ktoré navštevujem otravná. Z pohľadu podnikateľky, ktorá potrebuje predať svoj produkt a mám presne zadefinované cieľovú skupinu, už mi tá reklama až taká otravná nepríde.

Na workshope preberieme technickú stránku online reklamy z dvoch strán:

  1. ako používateľ, ktorý chce reklamu primerane manažovať alebo obmedziť
  2. ako podnikateľ, ktorý chce reklamu správne zacieliť

Čo o mne vie internet

No a čo má s týmto spoločné nejaké IT? Podľa mňa všetko. Ak chcem porozumieť akej cieľovej skupine sa zobrazí moja reklama, najprv by som mala zistiť, ako sa ľudia do tej cieľovej skupiny dostanú. Najlepšie to zistím, keď sa pozriem na svoj profil na Googli alebo Facebooku. Z histórie, ktorú o mne uchovávajú tieto dve firmy, uvidíme skupiny, do ktorých nás zaradili a vieme to priradiť k udalostiam v minulosti, kvôli ktorým sme v týchto skupinách zaradení.
Nie len tieto dve firmy o nás zbierajú informácie. Akákoľvek webová stránka môže informácie z našich cookies pozbierať a predať niekomu ďalšiemu. Stačí že klinem na „Súhlasím“.

O tom, ako toto všetko funguje bude môj workshop. Ak si to chcete priamo aj vyklikať, prinaste si svoje notebooky. Ak nie, môžete prísť len počúvať a diskutovať s nami na FIIT STU. Vidíme sa v piatok 22.9. o 10:00 a o 17:30. Nezabudnite sa registrovať!