Ako spraviť lepší život sebe a pritom aj iným ľuďom


Aj ITčkari môžu byť dobrovoľníci. Zapojenie sa do nejakej organizácie, ktorá pomáha okoliu, určite nie je na škodu. Dokonca to má veľa benefitov, o ktoré by ste inak prišli. Držím sa presvedčenia, že do lepšej doby som sa ani nemohla narodiť. Je to totiž čas, kedy máme veci, ktoré treba zmeniť, ale zároveň máme všetky […]

Aj ITčkari môžu byť dobrovoľníci. Zapojenie sa do nejakej organizácie, ktorá pomáha okoliu, určite nie je na škodu. Dokonca to má veľa benefitov, o ktoré by ste inak prišli.

Držím sa presvedčenia, že do lepšej doby som sa ani nemohla narodiť. Je to totiž čas, kedy máme veci, ktoré treba zmeniť, ale zároveň máme všetky dvere otvorené. V mojom okolí vidím mnoho problémov, ktoré môžem vyriešiť. A ani na to nemusím byť sama. Každý deň objavujem nové a nové organizácie, ktoré sa snažia dosiahnuť nejaký pokrok v našej spoločnosti, posunúť nás ďalej, zachraňovať životy, edukovať, zlepšovať našu životnú úroveň… Ja som našla zmysel a získala skúsenosti v neziskových organizáciách Aj Ty v IT, v Slovenskej debatnej asociácii, Mládežníckom parlamente Piešťany či Stredoškolskej študentskej únii Slovenska.

Zamilovala som sa do myšlienky, že ak sa nám niečo nepáči a chceme niečo zlepšiť, dá sa to. Vybrala som sa týmto smerom a objavila nový svet.

Networking

Pri svojich aktivitách som stretla veľké množstvo ľudí. Rozlíšila by som ich na tri typy, ale väčšinou sa prelínajú.

1. Pracovný kontakt – Takíto ľudia ma veľmi posunuli vpred, pretože ma dostali k nejakej dobrej aktivite, na dobré miesto či mi napríklad pomohli s realizáciou projektov.

2. Vzor – za celý život som nestretla toľko inšpiratívnych ľudí ako počas robenia dobrovoľníckych aktivít. Motiváciu už nemusím hľadať a zmenila som celý svoj lifestyle, pretože som zrazu vedela, ako by som chcela, aby vyzeral. A to len vďaka tomu, že som mala vzory, ktoré mi dávali skvelý príklad – cestu, ktorú som mohla nasledovať.

3. Kamarát – spoznala som ľudí s podobnými záľubami, otvorenou mysľou, energiou, kreativitou a dobrým srdcom. Ľudí, ktorí ma podporujú a neskutočne ťahajú dopredu.

Zmysel

Títo ľudia vytvárajú úžasnú atmosféru, ktorá vám dá pocítiť, že ste zrazu súčasťou niečoho väčšieho. Pokiaľ viem, nikto neprišiel na zmysel života, ale mne ho rozhodne dali. Viem, že niečo tvorím, budujem a že tým pádom za sebou niečo nechám. Lepší svet, aj keby len o kúsok.

Skúsenosti

Pri tomto všetkom získavam neoceniteľné skúsenosti. Práca sa vám bude zháňať jedna radosť, dokonca si dovolím tvrdiť, že bude vyhľadávať ona vás. Nielen CV vyzerá dobre, ale aj vy sa viete lepšie uchytiť, nech ste kdekoľvek. Ideálne pri získaní práce pokračovať aj ako dobrovoľník. Nech vám ostanú ostatné výhody dobrovoľníctva a zároveň zlepšujete svoje okolie a životy druhým.

Cestovanie

S týmito aktivitami „navyše” sa dostanete všade. Či je to už tým, že poznáte veľa ľudí, ktorí vám poskytnú ubytovanie, dostanú na zaujímavé (pracovné) miesta alebo máte dobré CV, s ktorým sa dostanete všade. Neziskové organizácie otvárajú dvere aj tak, že vás povláčia po rôznych školeniach a akciách (často zadarmo). V každom prípade uvidíte toho veľmi veľa a často takmer zadarmo, pretože aj neziskové organizácie vedia získať granty, a teda vám to preplatiť.

Každý máme iné záujmy, a preto je skvelé, že existuje taká variabilita pozícií. Ak sa pozrieme na ITčkárov, sú jedni z najžiadanejších aj v dobrovoľníctve. Táto úloha ale neznamená len sedenie pri počítači. Do tejto proaktívnej komunity dobrovoľníkov sa dostanete vždy, napríklad komunikovaním/dohadovaním predstáv o webovej stránke či pri vytváraní rôznych plagátov na akcie organizácie, kde sa opäť musíte porozprávať o idei celej veci… a potom už platia všetky vyššie zmienené body.

Networking
Zmysel
Skúsenosti
Cestovanie

…a v konečnom dôsledku – viac dobra na tejto planétke.

Nestojí to za kúsok nášho času?

Alexa Dvorská

Som mladá študentka, ktorá sa riadi známym: "zázraky sa dejú tam, kde končí naša komfortná zóna". Preto som nielen súčasťou Aj ty v It, ale aj rôznych iných organizácií, napríklad Slovenskej debatnej asociácie alebo mládežníckeho parlamentu. Verím, že všetko sa dá zmeniť a pomocou mojich aktivít sa snažím prispievať k rozvoju spoločnosti.
Moje hodnoty sú hlavne altruizmus, vzdelanie a kritické myslenie!
Alexa Dvorská