background background

Vaša dcéra a IT je zárukou jej skvelej budúcnosti

Milujúci rodič chce pre svoju dcéru to najlepšie.

mnitor
country

Potrebujeme vašu pomoc

Úloha rodiča v živote jeho dcéry je veľmi dôležitá. Touto cestou sa snažíme ukázať aj vám, rodičom, prečo je dobré, aby vaša dcéra študovala IT.

Ako môžu rodičia a rodina pomôcť svojej dcére pri rozhodovaní sa o IT:

  • Podporte ju pri rozvoji jej IT zručností (návšteva krúžkov, aktivít, programovanie v škole).
  • Rozprávajte sa o vzoroch, úspešné ženy zo sveta IT nájdete aj u nás www.ajtyvit.sk/zeny-v-it/.
  • Diskutujte doma na tému informačných technológií a zvážte pre a proti v prípade kariéry v tomto odbore.
  • Rozmýšľajte nad profesijnou orientáciou vašej dcéry v čo najskoršom veku a povzbudzujte ju pri jej veľkých snoch o záchrane sveta. Práve s IT sa jej to môže podariť.

Prečo sa úspešné ženy rozhodli pre IT?

 

IT je moderný nástroj, ktorý má uplatnenie všade vo svete, naprieč všetkými odvetviami, dnes a do budúcnosti ešte viac! Štúdium technológií preto doslova dáva slobodu a otvára dvere k obrovskému množstvu príležitostí – a naviac, je to zábava bez “bifľovania”.

Mária Virčíková, spoluzakladateľka Matsuko

IT je super, lebo je obrovské a každá z nás, kreatívna, analytická, logická, zvedavá, hravá, vážna, ukecaná, aj tichá, si v ňom nájde presne to svoje. IT potrebuje viac žien, nech je krásne a naše.

Alexandra Foglszinger Janiak, vedúca tímu programátorov a databázových špecialistov

Viac úspešných žien a rozhovory s nimi nájdete na tejto našej stránke.


country

Keď bude mať vaša dcéra 25 rokov

a príde na trh práce, viete, ktoré pracovné činnosti budú ešte existovať a ktoré dnes zatiaľ ani nepoznáme?

Len niekoľko čísiel

 

Európska únia odhaduje, že do roku 2020 bude vytvorených ďalších 500 000 pracovných miest v IT oblasti, ktoré bude problematické obsadiť.

Nárast pracovných pozícií v IT je každoročne o 3 %. Už teraz je však badateľný nedostatok odborníkov a univerzity rovnako nedokážu pripraviť dostatočné množstvo absolventov.

Z celkového predpokladaného počtu IT pracovných miest, až 226 000 z nich bude do roku 2020 na úrovni manažmentu riadenia IT.

 

Aké profesie môže vaša dcéra v IT zastávať?

 

Popíšeme vám štyri najčastejšie pozície, v ktorých sa dievčatá uplatňujú a cítia ako ryba vo vode.

IT MANAŽÉRKA
Táto pozícia je ako stvorená pre dievčatá, pretože zvládajú niekoľko úloh naraz. Dobrá IT manažérka vedie tím pracovníkov, ktorí motivuje k dosiahnutiu cieľov organizácie. Ak je vaše dcérka presvedčivá a rada komaduje ľudí okolo seba, na tejto pozícii sa bude cítiť ako ryba vo vode.

PROGRAMÁTORKA
Na pohľad náročná profesia v praxi znamená, že sa musíte naučiť “programovací jazyk”. Teda poznať súbor znakov a správne ich usporiadať. Nič čo by nezvládol ktokoľvek so základmi logického myslenia a štipkou talentu. Programátori a programátorky sú na trhu mimoriadne žiadaní. Aj vďaka tomu zarábajú niekoľkonásobne viac ako je na Slovensku priemer.

TESTERKA
Všimne si vaša dcéra aj to, čo vám niekedy ujde? Trávi veľa času na internete a webových stránkach? Ak áno, tak blahoželáme! Zrejme máte doma malú testerku!
Úlohou testerky je preklikať si nové weby a zistiť, či na nich nie je niekde chyba. Nič komplikované.

WEBOVÁ DIZAJNÉRKA
Ak si vaša dcérka rada kreslila a od mala jej to dobre myslelo, v budúcnosti z nej môžete mať úspešnú webovú dizajnérku. Každá firma dnes túži po peknom webe, a je zvyknutá dobre zaň zaplatiť.

IT pozícií je však omnoho viac. Aby sme v nich spravili prehľad a popísali vám ich náplň, vytvorili sme stránku s pozíciami v tomto odvetví. Pozrite si všetky IT pozície.

Prečo by vaša dcéra mala študovať informatiku?

Existuje mnoho dôvodov a odpovedí na túto otázku. My vám však vyberáme tie najpodstatnejšie.

logo

Pre zmysel života

triangle-down triangle-right

Pre radosť z práce

triangle-down triangle-right

Pre budúcnosť

triangle-down triangle-right

Pre istotu zamestnania a voľby svojej kariéry

triangle-down triangle-right

Excelovať s tímom alebo individuálne

triangle-down triangle-right

Voľba svojho zamerania

triangle-down triangle-right

Pre peniaze

triangle-down triangle-right

Stiahnite si našu brožúru

Pripravili sme pre vás aj tlačenú verziu, brožúru, ktorú môžete dať svojim priateľom či na stretnutí rodičov. Je pre nás veľmi dôležité povedať čo najviac rodičom o výhodách a potrebe študovať IT smer.

Stiahnuť brožúru (v PDF) icon
country

Čo spraviť pre budúcnosť vašej dcéry?

Porozprávajte sa s ňou a spoločne nájdite najvhodnejšie riešenie

Aj Ty v IT ponúka veľa možností, ako s IT začať. Prejdime si tie, ktoré vám môžu pomôcť alebo vás naviesť, ako svojej dcére pri výbere budúceho povolania pomôcť.

Podujatia pre vás a vašu dcéru

Organizujeme mnohé podujatia pre najmenšie dievčatá (8-14 rokov), pre stredoškoláčky (15-19 rokov) a pre veľkáčky (19-99 rokov). Podujatia sú organizované po celom Slovensku. Nájdite si to svoje, ktoré vám alebo vašej dcére vyhovuje a zúčastnite sa ho. Odporúčame sa registrovať čo najskôr. Samozrejme sledujte náš web, alebo dostávajte informácie po prihlásení sa do nášho newslettra.

Nájdite vhodnú IT faCOOLtu

Hovorí sa, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Aby vaša dcéra teda radšej videla, ako počula (alebo čítala), fakultu kde sa IT vyučuje, vytvorili sme projekt Spoznaj IT faCOOLty. Vaša dcéra môže stráviť jeden deň na pôde IT fakulty. Spozná prostredie fakulty, vyučujúcich, môže sa zúčastniť prednášky, aká je tam atmosféra, a samozrejme, akú kávu robia v bufete. Prihlásiť sa môže tu.

Samozrejme máme pripravený aj zoznam univerzít SR na ktorých je možné študovať IT. Prezrite si univerzity, spoznajte ich možnosti a vyberte tú najvhodnejšiu. Zoznam IT univerzít.

 

Pýtajte sa nás

 

Máte otázky? Určite áno. Neváhajte sa ich opýtať a my vám v čo najkratšom čase odpovieme.

 

Súhlasím s ochranou osobných údajov

 

Brožúra vznikla za podpory