Čím budeš, keď vyrastieš?


Jednoduchá otázka, ktorú sa opýtate aj dieťaťa v škôlke. S pribúdajúcim vekom začína byť stále zložitejšia a menej jednoznačná. Úprimne závidím ľuďom, ktorí si na strednej škole povedia, že chcú študovať napríklad právo, vyštudujú ho, zamestnajú sa v odbore a ešte ich práca aj baví. Ja som musela niekoľko rokov skúšať, čo nechcem robiť, aby […]

Jednoduchá otázka, ktorú sa opýtate aj dieťaťa v škôlke. S pribúdajúcim vekom začína byť stále zložitejšia a menej jednoznačná. Úprimne závidím ľuďom, ktorí si na strednej škole povedia, že chcú študovať napríklad právo, vyštudujú ho, zamestnajú sa v odbore a ešte ich práca aj baví. Ja som musela niekoľko rokov skúšať, čo nechcem robiť, aby som si našla robotu, ktorá ma baví.

Stresujúca práca s množstvom zodpovednosti

Keď som mala 18 rokov, leto, medzi 3. a 4. ročníkom strednej školy, som strávila na pošte. Univerzálna priehradka – prijímanie a odosielanie balíkov, doporučených zásielok, platenie šekov, predávanie poštových cenín, známok, diaľničných známok, obálok, krabíc … Hmotná zodpovednosť za toľko peňazí, koľko som v živote ani nevidela, zodpovednosť za správne vypísané šeky (keď neboli správne, veľmi rázne vám to niekto prišiel vysvetliť) a neustály rad čakajúcich nervóznych ľudí. Presne o 8.00 pošta otvárala a za okienkom bolo treba sedieť. Na obed máte presne určený čas, sedieť tam treba tiež do presne určeného času. Potom vám príde výplata a rozmýšľate, či to naozaj stálo za to.
Nikdy som sa do školy netešila tak, ako po tejto brigáde. Bola som rozhodnutá študovať čokoľvek, čo mi dá možnosť nájsť si prácu, ktorá ma nestresuje a je aspoň trocha flexibilná.

Vysoká škola + brigády

Počas vysokej školy je ideálne naberať skúsenosti. Viaceré firmy dávajú študentom možnosť pracovať alebo stážovať už počas školy. Ak takúto možnosť nájdete, ihneď ju využite. Práve vtedy máte príležitosť v praxi zistiť, čo vás naozaj baví.

metla

Nebojte sa akejkoľvek práce. Toto som ja na FIIT STU počas konferencie, ktorú som organizovala.

Pomóc, stále to isté!

Ja som začala v personálnej agentúre ako asistentka. Volala som kandidátom, ktorých som našla na rôznych portáloch, prípadne zareagovali na ponuky. Rozhovor bol vždy o tom istom: predstavíte sa, opíšete v krátkosti pozíciu a firmu, spýtate sa na záujem, urobíte krátky rozhovor v cudzom jazyku. Ak uchádzač všetko zvládol, pozvete ho na pohovor. Je to fajn prvý mesiac, dva, ale keď telefonujete stále o tom istom už skoro pol roka, zistíte, že je to dosť monotónne. Napriek tomu, že som v tejto práci mala výborných kolegov, pol roka stačilo.

Super, prvá IT brigáda 🙂

Bola som ešte len v prvom ročníku vysokej školy IT smeru, keď som sa rozhodla skúšať už niečo v tomto odbore. Zhodou okolností po veľmi krátkej dobe som brigádu v IT našla. Niekedy stačí len skúšať, zamestnávateľ neočakáva od študentov, že hneď vedia všetko. Na moju prvú IT prácu stačili psychotesty a to, že som predtým kolegyniam pomáhala upravovať dokumenty vo worde a opravila som tlačiareň, keď bolo treba.

klavesnica

Aj pivnica je dobrá na inštalovanie prvého servera

Nevieš, čo chceš robiť? Nevadí!

Počas vysokej školy som prešla rôznymi oblasťami, kde som zistila napríklad to, že programátorka nikdy nebudem. Dokonca som zistila, že ani administrátor sietí nie je pozícia pre mňa, napriek tomu, že ako brigáda to bolo super takmer 4 roky. Tieto skúsenosti mi však pomohli nájsť čo ma baví, lebo som vedela, čo robiť nechcem.

Skúste IT!

Ak práve teraz neviete, čo chcete robiť, skúste IT. Je jedno, či ste na strednej škole, na materskej alebo vás len nebaví práca, ktorú robíte. Samoštúdium, odhodlanie a mnohé projekty ako Skus.it alebo Aj Ty v IT vás vedia dostať k získaniu prvej IT práce.

A nakoniec to najdôležitejšie. Nezabudnite sa usmiať na pani na pošte za priehradkou. Ona za ten rad pred vami nemôže.

Zuzana Šamaj

Študovala som na FIIT STU, dnes pracujem v Londýne ako Technical Solutions Engineer pre Criteo. Okrem práce sa venujem rozbiehaniu firmy s kamarátmi s detským dizajnovým nábytkom villo.design a rada propagujem štúdium informatiky medzi dievčatami. Vo voľnom čase behám alebo lietam na ultraľahkých lietadlách.
Zuzana Šamaj