Čo si určite NEOBLIECŤ na pracovný pohovor


Ľuďom odjakživa záleží na tom, aby dobre vyzerali a ja sa nebudem tváriť, že je to so mnou inak. Boli časy, keď som sa nahodila, aj keď som išla vyniesť smeti. Veď čo ak sa stane niečo dôležité a moje oblečenie nebude hodné situácie? Dnes rada ocením uchádzačky o zamestnanie, ktoré citlivo vybraným odevom vedia […]

Ľuďom odjakživa záleží na tom, aby dobre vyzerali a ja sa nebudem tváriť, že je to so mnou inak. Boli časy, keď som sa nahodila, aj keď som išla vyniesť smeti. Veď čo ak sa stane niečo dôležité a moje oblečenie nebude hodné situácie? Dnes rada ocením uchádzačky o zamestnanie, ktoré citlivo vybraným odevom vedia umocniť dobrý dojem z pracovného pohovoru. Stále sa však nájdu aj také, ktoré svojim výzorom dokážu dojem z pohovoru obrátiť vo svoj neprospech.

Hviezdny outfit zatiaľ nikoho na pohovore z biedy nevytrhol. Naopak, nesprávne zvolené oblečenie už nejednu adeptku do biedy uvrhlo a to ešte predtým ako stihla niečo zmysluplné povedať. Preto môj blog nebude o tom, čo si na osobný pohovor obliecť ale o tom, čo si v žiadnom prípade neobliecť. Takže, ak sa práve chystáte prevetrať šatník, pretože idete zajtra zabojovať o váš dream job, prečítajte si najskôr pár dobre mienených rád od vetrom ošľahanej personalistickej módnej polície.

Čoho sa vyvarovať pri vyberaní vhodného oblečenia

Žiadne experimenty

Ešte teraz mám v živej pamäti slečnu, ktorá prišla na stretnutie s výrazným tmavým rúžom. Počas konverzácie si všimla odtlačok svojich pier na skle pohára a ten ju tak upútal, že zabudla odpovedať na položenú otázku. A to už nehovorím o rôznych pádoch a zakopnutiach adeptiek obutých do sviatočne-nosených topánok na vysokom opätku. Čo môže byť lepšie ako sa „rozpleštiť“ na podlahe tesne predtým ako stihnete manažérovi podať ruku?

Experimentovanie s výrazným, bežne nenoseným oblečením na pracovnom pohovore skôr škodí ako pomáha. Môže totiž zintenzívňovať pocit počiatočnej neistoty u pohovorovanej a rozpaky u pohovorujúcich. Ísť diskutovať o zmene zamestnania v overených šatách síce znie ako nuda, ale zvyšuje pocit osobného komfortu a pomáha predchádzať trápnym situáciám.

S extravagantným odevom ďaleko nezájdeš

Zaujímavá kapitola sú extravagantné kúsky oblečenia, ktoré odvádzajú pozornosť od podstaty stretnutia. Príliš krátke sukne, hlboké výstrihy, mohutné šperky, krikľavé gélové nechty, ale aj zle-padnúci kostýmček požičaný od kamarátky, o dve čísla menšia “slušná”, dlho nenosená blúzka a neforemné šedivé šaty môžu viesť k malej katastrofe.
blog2

Kto vlastne som?

Prísť na pracovný pohovor v kvalitnom kostýme a lodičkách, ale pritom žiť džínsovú kultúru (alebo naopak) sa tiež nevypláca. Sama som padla do tejto pasce. Na stretnutie som išla vyobliekaná do prísneho business šatu, pretože som chcela hneď na prvý pohľad pôsobiť ako skúsená profesionálka. Job som získala a následne prišla prvý deň do práce v džínsoch ako som zvykla v minulosti. Podľa zdvihnutých obočí som rýchlo pochopila, že som pôvodne nastavila iné očakávania. Väčšinu financií z mojich prvých výplat som teda radšej investovala do ich splnenia.

blog5

Je teda rozumnejšie si vybrať šaty, ktoré sú nám vlastné. Zaodieť sa do “masky” vytvára nereálne očakávania u budúceho zamestnávateľa a môže nás dobehnúť skôr ako by sme si mysleli.

Nebojte sa ukázať vaše pravé JA

Vhodne zvolené oblečenie na pracovný pohovor málokedy vedie k získaniu plusových bodov, zato nevhodné oblečenie mínusové body okamžite pripočítava. Preto sa snažte byť oblečené tak, aby to odrážalo vaše nefalšované ja, aj za cenu toho, že by ste svojho potenciálneho zamestnávateľa mali stretnúť napríklad v rifliach. Tým si uľahčíte podanie výborného výkonu v ďalších fázach výberového procesu, keďže vám na sústredenie sa ostane dostatok psychickej kapacity. Zároveň svojmu budúcemu šéfstvu dáte možnosť naozaj vás spoznať a tým si zjednodušíte prvé kroky v novej práci. Fotku na Instagram si môžete urobiť na stretku s kamoškou, kde oslávite prijatie vysnívanej pracovnej ponuky aj napriek tomu, že ste tie nové krikľavo-zelené lodičky a blúzku so žabó nechali doma v skrini.

Ivana Wlachovská

Nábor zamestnancov v IT je mojou dlhodobou radosťou a starosťou zároveň. Deviaty rok každé ráno vstávam do práce a preberám sa studnicami profilov kandidátov z IT sféry. Analyzujem, hodnotím, pohovorujem a úspešným kandidátom oznamujem dobré správy o prijatí do zamestnania. Sledujem trendy, čítam blogy, zažívam celý IT boom na vlastnej koži a zároveň si držím nad tým nadhľad.
Ivana Wlachovská