Vyhľadať
Close this search box.
blog-django3

Django Girls: Môj prvý programátorský workshop

O workshope Django Girls Bratislava som sa dozvedela od organizátorov medzinárodnej konferencie PyCon, ktorá sa konala minulý rok po prvýkrát na Slovensku a ktorá zhromažďuje nadšencov programovacieho jazyka Python. Nevedela som však nič o sprievodnom workshope, ani o Django či o Pythone, a tak som sadla za počítač a googlila. Django Girls je jednodňový workshop, ktorého cieľom je predstaviť programovanie dievčatám a ženám (Django Girls je zároveň nezisková organizácia, ktorej cieľom je pomáhať robiť tieto workshopy). Počas neho si v malých skupinkách vyskúšajú nakódiť vlastnú webstránku v rozhraní Django pod vedením skúseného mentora či mentorky. A navyše je pre úplné začiatočníčky a k tomu zadarmo.

Django konečne aj na Slovensku

Ohromila ma aj skutočnosť, že workshop sa od roku 2014 stihol zorganizovať vo viac ako 60 štátoch sveta v Európe, Afrike, Severnej Amerike, Južnej Amerike, Ázii a Austrálii. A vďaka PyCon konečne prišiel aj na Slovensko :). Povedala som si, že to vyskúšam (nová výzva!), zahlásila som sa cez online prihlášku, čakala či ma vyberú a vyšlo to – dostala som pozitívnu odpoveď emailom, a tak som sa mohla tešiť, že budem súčasťou skupiny dievčat a žien, ktoré si premiérovo vyskúšajú workshop Django Girls na Slovensku.

Čím bol pre mňa workshop zaujímavý?

Workshop Django Girls bol pre mňa prvý IT event podobného typu. Nevedela som programovať (ak nerátam nejaké pokusy v HTML), ale vedela som, že tam idú zaujímaví ľudia a že za ním stojí skvelá komunita nadšencov. Stretlo sa tam okolo 30 dievčat a žien rôzneho veku, z rôznych častí Slovenska a s rôznymi záujmami, spolu s nimi 10 mentorov (zo Slovenska, Čiech či vzdialenejšieho zahraničia) a organizátori (všetko dobrovoľníci). Bol to skvelý pocit cítiť sa v určitom smere výnimočne, že celá akcia bola zorganizovaná pre nás. Tým, že sme boli všetky začiatočníčky v kódení, necítili sme sa hlúpo ani bezradne počas pracovania na našom projekte. Veľké ďakujem patrí nášmu mentorovi Mariánovi, ktorý bol mentor v pravom slova zmysle. Vysvetlil nám všetko jasne a laicky, nesprával sa štýlom „učiteľ“, ale povzbudzoval nás, vždy nám pomohol s každou otázkou (s hlúpymi i menej hlúpymi) a nechal nás pracovať vlastným tempom.

Milujem chybové hlášky

Webstránku sme budovali riadok za riadkom (kódu) podľa inštrukcií. Mojou najobľúbenejšou časťou bolo robenie chýb a ich následná oprava – prísť na to, kde som urobila chybu, pochopiť, čo tá chybová hláška znamená a ako to napraviť, samozrejme s pomocou mentora. Ale ten pocit, keď na to prídete a veci fungujú ako majú, je na nezaplatenie :). A vďaka chybám sa človek najviac naučí!
Niektoré sme stihli dokončiť náš prvý blog/webstránku, niektoré nie, ale najdôležitejšie bolo začať a zoznámiť sa so základmi Django a Python. Deň to bol náročný, najmä pre niekoho kto ešte nepozná žiaden programovací jazyk. Aj keď som bola unavená (v dobrom zmysle slova), bola som hlavne namotivovaná a zistila som, že to nie je až taká hrozná veda.

Čo mi to dalo?

Uvedomila som si, že aj ja chcem pomáhať ľuďom, aby sa nebáli začiatkov, vyskúšali si to a pustili sa do vlastného kódenia. Preto sa zo mňa ako bývalej účastníčky Django Girls, stala teraz spoluorganizátorka, spolu s Máriou Šormanovou a Rišom Kellnerom. O workshop je veľký záujem (väčší ako kapacita umožňuje), preto vidím, že má zmysel robiť ho každoročne. Je to zároveň skvelý spôsob, aby sa informácie o Django a skúsenosti odovzdali ďalej pre nadšenkyne programovania.