Vyhľadať
Close this search box.
kariera v zahranici

Kariéra v zahraničí? Choď do toho!

Vláda, neziskovky alebo aj novinári sa z času na čas zamýšľajú nad tým, ako dostať Slovákov zo zahraničia domov. Presne rok dozadu som stála aj ja pred dilemou, či zostať doma na Slovensku alebo odísť do zahraničia. Keďže teraz žijem v Londýne, asi tušíte, ako som sa rozhodla.

Vláda, neziskovky alebo aj novinári sa z času na čas zamýšľajú nad tým, ako dostať Slovákov zo zahraničia domov. Presne rok dozadu som stála aj ja pred dilemou, či zostať doma na Slovensku alebo odísť do zahraničia. Keďže teraz žijem v Londýne, asi tušíte, ako som sa rozhodla.

Dôvody na odchod bývajú rôzne

Na Slovensku som robila v IT oblasti, bývala v Bratislave, chodila som s kamarátmi von, robila som na mnohých projektoch, k rodičom som to mala hodinu a 15 minút po rýchlostnej ceste… Jednoducho nemala som sa zle. Ešte lepšie som sa mala raz po jednom výlete do Ameriky, kde som stretla môjho terajšieho manžela a začala som lietať Bratislava – Londýn dosť pravidelne. To ma dlho nebavilo, a tak som si začala hľadať prácu v Anglicku.

Job v IT? Bez problému

Pracovné portály boli plné ponúk od personálnych agentúr, čo mi nebolo až také sympatické, tak som vygooglila Jobs in London alebo IT Jobs in London. Prezerala som priamo stránky firiem, ktoré mali pozície v Londýne. Skoro každý hľadá IT pozície, tak mi stačilo poslať tri životopisy.

Pohovormi som prešla za necelé tri týždne, tak dlho to trvalo len preto, lebo som chcela prísť osobne a mala som už kúpené letenky o dva týždne neskôr. Ešte v deň môjho osobného pohovoru mi personalistka volala o siedmej večer, že som dostala výborné feedbacky a berú ma. V ten večer sme oslavovali v Camdene na výbornom sushi a drinkoch.

Nadšenie vystriedal smútok a strach

Na Slovensku som vybavila niekoľko nevyhnutných záležitostí, ako výpoveď v práci alebo návšteva úradov. Najťažšie bolo asi posedenie s rodičmi, ktorým hovorím, že nebudem len 160 km ďaleko, ale už 1600 km. Mrzeli ma aj stretnutia s kamarátmi, ktorým som oznamovala, že už nebudeme chodiť tak často na pivo. Na odchádzaní je aj niečo dobré. Ľudia s Vami pôjdu na akúkoľvek párty, akú vymyslíte, lebo je rozlúčková. Jedna z nich je, BYOB (bring your own bottle) párty na námestí. 🙂

V auguste som zbalila svoje dva kufre a vyrazila som smer Londýn. Mesiac voľna doslova preletel a ja som začala chodiť do práce v Londýne. Prvé tri dni som cestou do práce zablúdila v tej istej stanici metra, nerozumela som, keď bol okolo mňa hluk, bola som v strese aj z bežnej konverzácie, ktorú so mnou chceli kolegovia viesť. Zákazníci aj kolegovia pochádzajú z rôznych krajín, takže každý mal pre mňa iný prízvuk a iný spôsob vyjadrovania, bola to tiež dobrá výzva. 

Keďže robím technickú prácu, po krátkej dobe za mnou začalo chodiť veľa kolegov s problémami, ktoré som im pomáhala riešiť. Musela som začať školiť zákazníkov, riešiť ich integrácie, pomáhať robiť predpredajné aktivity. Asi po 3 mesiacoch som už dokázala konverzovať s kolegami v hlučnom bare a nestresovala som, že nič nerozumiem.   

Túto skúsenosť by som nevymenila za nič na svete, pretože keď sa na to pozriem teraz, za rok a pol, čo som tu som, prešla viacerými skúškami ako predtým za 6 rokov na vysokej škole.  

Robiť aktivity na Slovensku má zmysel

Aj keď som mimo Slovenska, stále robím na aktivitách, ktoré som robila predtým. S kamarátmi máme stále firmu Villo Design. Dokončili sme nové produkty, ktoré sú podľa mňa pecka a bude sa to už čoskoro predávať všade. 

S Peťou Kotuliakovou z Aj ty v IT je radosť spolupracovať. Začala som tým, že som robila workshopy pre stredoškoláčky, občas spravujem niečo na tomto blogu a z času na čas pomôžem s čím treba. Je úžasné vidieť, ako dlho a intenzívne dokáže tento projekt fungovať, aj keď často ostáva neohodnotený. Pritom mnohým dievčatám zmení život v tom, že si môžu vybrať prácu, ktorá ich bude baviť.

A práve ľudia, s ktorými robím veľké veci, aj keď nie som na Slovensku, sú dôvod, prečo sa raz asi vrátim. Nebude to ani pracovná ponuka od nejakej firmy, ani program pre Slovákov v zahraničí, s ktorým príde vláda. Slovákov, ktorí odišli do zahraničia, podporte tak, že s nimi budete stále robiť to, čo doteraz: zmysluplné projekty a stretávanie sa. Oni si možno potrebujú len dokázať, že niečo zvládnu alebo hľadajú nové výzvy, ktoré na Slovensku nemali.

Ešte pár odkazov, ktoré ma zaujali

Ak ste v zahraničí a nevidíte dôvod sa vrátiť, pozrite si napríklad tento podľa mňa úžasný projekt od LEAF.

Ak ste na Slovensku a pohrávate sa s myšlienkou niekam ísť, choďte. Ja som si tesne pred odchodom prečítala článok z magazínu Elite Daily a majú pravdu.