Môžu Slováci v zahraničí pritiahnuť viac dievčat do IT na Slovensku?


S Aj Ty v IT spolupracujem už niekoľko rokov. Začalo to na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, kde som študovala, pokračovali sme, keď som pracovala v Microsoft Slovakia a rozhodne nekončíme spoluprácu ani teraz, keď pracujem v AOL v Londýne.   Väčšina dievčat na stredných školách, hlavne mimo veľkých miest, nemá okolo seba dostatok […]

S Aj Ty v IT spolupracujem už niekoľko rokov. Začalo to na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, kde som študovala, pokračovali sme, keď som pracovala v Microsoft Slovakia a rozhodne nekončíme spoluprácu ani teraz, keď pracujem v AOL v Londýne.  

Väčšina dievčat na stredných školách, hlavne mimo veľkých miest, nemá okolo seba dostatok IT odborníkov. S informatikou sa stretnú na strednej škole, kde sa naučia formátovanie dokumentov, čo je to vírus a nejaké všeobecné základy algoritmického myslenia. Keďže aj napriek hodinám informatiky zaostávajú za chalanmi, ktorí sa počítačom venujú pravidelne, na seminár z programovania v 3. alebo 4. ročníku strednej školy sa radšej ani neprihlásia. Veď čo keď je to ťažké a ony neprejdú? 

Čo môžem spraviť ja?

V mojej terajšej práci som sa stretla s Mariánom, ktorému sa hneď zapáčil nápad, že by sme išli na stredné školy na Slovensku pomôcť stredoškoláčkam venovať sa IT. Tak či tak by sme prišli pozrieť rodinu a pár dní by sme pracovali z domu. Teraz sme prácu z domu vymenili za dobrovoľnícke dni a ideme odučiť niekoľko hodín na stredné školy – ja na strednom Slovensku a Marián na východnom.  

zuzana_marian2

V práci sa k tomu stavali rôzne. Mariánov šéf tvrdil, že tak rýchlo školy nenájdeme – o našom pláne sme im povedali začiatkom februára, workshopy budú v druhej polovici marca. On niečo podobné skúšal v Londýne a odozva bola veľmi slabá. To ešte nevedel, že my máme na Slovensku akčnú Peťu, ktorá sa venuje Aj Ty v IT a mesiac na prípravu je tak akurát.

Nakoniec sme sa stretli s dosť silnou podporou v práci a náš plán sme prezentovali kolegyniam v New Yorku. Náš plán aktivít a to, čo sme im prezentovali, môžete nájsť tu.

V jeden večer po práci sme si k tomu s Mariánom sadli a pripravili zadania, ktoré s nimi budeme riešiť a osnovu, čo všetko chceme dievčatám povedať. Samozrejme sme nezabudli na úlohy a zdroje, ktoré sa oplatí prejsť doma a vzdelávacie projekty na Slovensku a v zahraničí, ktoré im môžu pomôcť.  

zuzana_marian1

Viac podpory z praxe – viac dievčat v praxi

Ak si odborník z praxe, ktorý vie vymyslieť zlepšenie v ktorejkoľvek oblasti, choď do toho. Ak je to zrovna IT oblasť a myslíš si, že vieš namotivovať dievčatá, aby išli študovať IT, ozvi sa Aj Ty v IT.

Som veľmi rada, že sa k nám pridáva náš kolega Laci z AOL a Marek z Microsoftu a ponúknu svoje znalosti školám, ktoré majú záujem o workshopy od ľudí z praxe. Ak poskytneme organizáciam ako je Aj Ty v IT dostatok zdrojov na fungovanie, môžeme svojou prácou sami prispieť k zmene k lepšiemu.

Viac informácií o týchto aktivitách môžete nájsť už čoskoro na webe Aj Ty v IT alebo na ich Facebooku.

 

Zuzana Šamaj

Študovala som na FIIT STU, dnes pracujem v Londýne ako Technical Solutions Engineer pre Criteo. Okrem práce sa venujem rozbiehaniu firmy s kamarátmi s detským dizajnovým nábytkom villo.design a rada propagujem štúdium informatiky medzi dievčatami. Vo voľnom čase behám alebo lietam na ultraľahkých lietadlách.
Zuzana Šamaj