Vyhľadať
Close this search box.

Ženy v IT

Petra, čo ťa ovplyvnilo, že si išla študovať informatiku?

„Humanitné vedy ma úprimne vôbec nezaujímali. Som od prírody lenivá a nechcelo sa mi bifľovať témy, ktoré mi nič nehovoria. Napríklad, taká ekonómia alebo história ma vôbec nebavili. Dnes sa o ne zaujímam, ale len z vlastnej iniciatívy, keď cestujem, čítam noviny a tak. Informatika a matematika sú naopak logické a presnejšie (aj keď o ich stopercentnej exaktnosti môžeme polemizovať:). A keďže v matematike alebo informatike sú veci jasné a presné, čierne alebo biele (nikdy šedé), tak som si vybrala tento smer. Išla som jednoduchšou cestou.“

Čo môže dievča baviť na technike najviac, napríklad počas prvých semestrov na VŠ technického/IT zamerania?

„Najzaujímavejšie sú laboratórne práce, počas ktorých si naprogramujete niečo užitočné. Dodnes si pamätám jeden “labák”, kde som si naprogramovala vlastného emailového klienta (program na prijímanie a odosielanie emailu. Je úžasné vidieť prvýkrát, ako sa tvoj vlastný program rozpráva s inými servermi. Na pozitívne zmeny si človek zvykne veľmi rýchlo. A presne to platí pre štúdium informatiky na vysokej škole. Ja som sa na škole cítila výborne. Dodnes sa obklopujem ľuďmi, od ktorých sa mám čo učiť. Pritom je mi úplne jedno, či sú to muži alebo ženy.

Informatika – atraktivita, to ide k sebe?

„Informatika je atraktívna, pretože je tvorivá. Zároveň vás veľmi dobre zaplatia. A vy si môžete žiť tak, ako práve chcete. Navyše, pre mňa osobne je to mix všetkého, po čom som v práci túžila:

1. Pracujem mozgom a nie rukami, teda ak nepočítam písanie na klávesnici a presun medzi pracovným stolom a zasadačkami :).

2. Fyzicky som v modernom, čistom a veľmi pohodlnom prostredí.

3. Človek môže pracovať sám alebo v skupine.

4. Každý deň pracujete na zaujímavej výzve, čiže ráno nerozmýšľate, ako rýchlo vypadnete popoludní z nudnej práce.

5. Pracujete s tvorivými ľuďmi, ktorí majú excelentné vzdelanie a vízie. Tým pádom si stále zvyšujete stupeň schopností a vedomostí.

6. Výplata je vážne odmenou a nielen pravidelným mesačným príjmom:)

Samozrejme, keď som išla študovať informatiku, nepoznala som výhody práce v IT a konkrétne tej mojej. Pracujem už jedenásty rok v Silicon Valley, z toho desať rokov ako vývojár (software developer) v Googli. Bola som aktívna na troch rôznych projektoch: na Google vyhľadávači, Gmaili a dnes na projekte Android Pay. Je až na zaplakanie ako málo dievčat ide za IT povolaním na Slovensku. Som presvedčená, že je za tým nedostatok osvety. V USA existuje množstvo úspešných iniciatív ako AJ TY v IT, napríklad, Národné centrum pre ženy a informačné technológie, Inštitút Anity Borg, ´Grace Hopper Celebration of Women in Computing´ alebo iné mentoringové projekty pre dievčatá už na druhom stupni základných škôl.“

Zažila si s IT neopakovateľný zážitok vo svojom živote?

„Posledných 10 rokov bolo neopakovateľných. V Google patrím k jednému percentu inžinierov, ktorí pracujú vo firme najdlhšie. Zároveň som v Googli prvým softvérovým inžinierom z bývalého Československa. Môj dospelý život je prepletený väčšinou s ľuďmi z firmy. V práci som si našla kamarátov a dokonca som tam stretla aj môjho manžela Bradforda.“

Ako by si opísala súčasnú komunitu IT ľudí, akí sú a súčasne nie sú podľa teba?

„Komunita IT obsahuje dva typy ľudí:

1. tých, ktorí pracujú pre veľké softverové korporácie (k nim patrím ja)
2. a tých, ktorí vytvorili alebo pracujú pre malý startup (ako môj manžel)

Obe komunity sa navzájom poznajú, ľudia sa medzi nimi prelievajú a miešajú. Tí z korporácií odchádzajú väčšinou pracovať pre startupy. A ľudia zo startupov vytvárajú ďalšie nové projekty. Všetko má svoje výhody a nevýhody. A pripadá mi to tak, že väčšina si chce v Silicon Valley vyskúšať oboje.“

Čo považuješ za tvoj doteraz najväčší alebo najzaujímavejší úspech?

„Prirodzený pôrod.“

Aký progres zažije podľa teba IT odvetvie v dohľadnom čase, kam sa posunie, viac do techniky, či do biznisu a kreatívy?

„Progres bude všade, pretože každá úspešná firma musí napredovať. Napriklad Amazon Web Services (AWS) napĺňa úplne iné potreby ako napríklad Pinterest. AWS je jednoznačne viac zameraná technicky a Pinterest je zase o kreativite. Obe napredujú a inovujú. V budúcnosti vznikne množstvo ďalších firiem na čokoľvek, čo si predstavíte.

Ak by si sa mohla vrátiť v čase, išla by si znova za IT?

„Určite by som išla znova študovať informatiku. Ale tentokrát by som nepremrhala letné prázdniny na brigádach. Žiadne manuálne práce.Každé leto by som pracovala ako stážistka v nejakej softvérovej firme, čo by mi pomohlo vybudovať si zaujímavejší odborný životopis ešte pred ukončením vysokej školy. Je oveľa ľahšie nájsť si dobrý IT džob po skončení školy, ak máte v CV nejakú relevantnú skúsenosť.”

Petra Cross študovala štyri roky na Fakulte riadenia a informatiky na Žilinskej univerzite v Žiline. Štúdium dokončila na Santa Clara University v Silicon Valley, kde promovala z Matematiky a Informatiky. V Googli pracuje od roku 2005 (https://www.petracross.com/).

autor: Ľudmila Jančigová