image quotes

Ženy prinášajú do IT nový uhol pohľadu.

arrow

Simona Demová

Minit

icon

Prezraď nám niečo o sebe!

Pochádzam z malej dedinky na južnom Slovensku. Študujem aplikovanú matematiku na FMFI UK v Bratislave a momentálne začínam pracovať v IT firme Minit. Z technickejšej pozície v Accenture, kde som využívala najmä programy Tableau (dátová vizualizácia) a Alteryx (spracovanie dát), “presedlávam”na konzultantskú pozíciu. Firma Minit (nie, nie sú to tie chutné koláčiky :D) poskytuje svojím zákazníkom rovnomenný softvér Minit, ktorého cieľom je analýza, automatizácia a celkové zefektívnenie komplexných procesov vo firme. 

Porozprávaj nám, čo ťa priviedlo k IT?

Už na základnej škole ma veľmi bavila matematika, bolo tomu tak aj na gymnáziu, a preto som sa rozhodla v štúdiu matematiky pokračovať na Matfyze. Bolo teda jasné, že ma to bude skôr ťahať do technického sveta než do humanitného. Úprimne som nevedela, čo s tou matematikou chcem v reálnom živote robiť, a tak som sa rozhodla začať popri VŠ brigádovať a nájsť tú pravú pozíciu pre mňa. Osudnou mi bola práca v malej IT firme – ambitas, ktorá sa venuje predovšetkým vývoju mobilných aplikácií. Neskutočne ma fascinovalo, ako sa dá splniť každá požiadavka klienta. Čo klient chcel, to programátor naprogramoval. V tom je čaro IT – zjednodušiť ľuďom život.

Ktoré momenty v živote boli pre teba rozhodujúce? 

Túto otázku by som vedela rozpísať minimálne na tri strany. Pozícií som vyskúšala oveľa viac ako moji rovesníci a na koľkých pohovoroch som bola radšej ani nechcem rátať. Každá skúsenosť mi však niečo dala a som vďačná za všetko, čo som pri nej získala. Robila som analytičku v spoločnosti Bencont Investment, kde som mala úžasný mužský kolektív. Kolegovia, ale aj šéfovia ma toho veľa naučili a boli ochotní zodpovedať každú moju konfrontačnú otázku.

Ako marketingová accounťáčka som si vycibrila komunikáciu s klientom a uznala, že marketing je v dnešnej dobe veľmi dôležitý. Rada sa zhováram s inšpiratívnymi ľuďmi, ktorých som spoznala práve kvôli tomu, že som sa neustále “hľadala”, spomeniem napríklad pánov Michala Kormana z Touch4It, Igora Stana z IT Crowdu a samozrejme Slava Bača z portálu robime.it. Aj stretnutia s nimi mi poskytli širší pohľad na svet IT a kde všade sa v ňom ženy vedia uplatniť.

Ktoré osobnosti ťa inšpirovali a sú tvojimi vzormi?

Mojím vzorom sú samozrejme moji rodičia a starí rodičia. Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, koľko toho pre mňa robia. Viem, že mám ich podporu a môžem sa na nich kedykoľvek obrátiť. Osobnosti, ktoré ma formovali boli jednoznačne aj pedagógovia na gymnáziu, kde som študovala 8 rokov. Je to presne to obdobie, kedy mladý človek potrebuje usmernenie, potrebuje vedieť čo sú pravé hodnoty. Nedá mi nespomenúť pani profesorku Štefánikovú, ktorá ma učila matematiku, sprevádzala ma na všetkých matematických súťažiach a odporučila, aby som išla študovať na Matfyz. 

Osobnosť je pre mňa človek, ktorý všetko čo robí, robí s láskou, s entuziazmom a radosťou. Ak pri tom nezištne pomáha druhým – to je osobnosť.

Aké máš plány do budúcnosti?

Škola je pre mňa prvoradá, takže mojím plánom je najprv dokončiť vysokú školu. Samozrejme popritom myslím aj na kariéru, kde považujem za úspech robiť prácu, ktorá ma baví a robiť ju so šikovnými a dobrými ľuďmi. Ostatné príde časom. Rada by som mala možnosť z práce troška pocestovať a pracovať aj pre zahraničných klientov. 

Zmenila by si rozhodnutie pracovať v IT? 

Určite nie. Na IT sa mi páči, že neustále napreduje a stále prichádza s novými vymoženosťami.

Čo pre teba znamená IT?

IT zohráva významnú úlohu v živote nás všetkých. Život bez internetu si ani nevieme predstaviť. Avšak nemám na mysli iba surfovanie na nete a zdieľanie informácií. Mám na mysli technologicky vyspelé zdravotníctvo či digitalizovanú verejnú správu a moderné školstvo. To všetko sú oblasti, kde by IT nemalo chýbať.

Ako sa vzdelávaš? 

Škola a práca sú momentálne moje najväčšie zdroje vzdelávania sa. Rada čítam blogy a články úspešných firiem či ľudí v biznise. Tu odporúčam sociálnu sieť LinkedIn, kde sa to zaujímavými článkami len tak hemží. Na internete je naozaj veľa platených či neplatených online kurzov, treba si len vybrať, čo vás zaujíma. Určite odporúčam si najskôr niečo naštudovať, spraviť si obraz a šup do nejakej zaujímavej práce, kde sa budete každý deň učiť niečo nové. Rovnako je to aj s IT, netreba sa báť, za pokus nič nedáte.

Prezraď nám svoje úspechy, na čo si hrdá? 

Nie je úspech ako úspech. Nemám za sebou ešte takú dlhú profesijnú cestu, aby som dosiahla nejaký veľký pracovný úspech. Za úspech momentálne považujem to, že viem skĺbiť školu, prácu, koníčky, čas s rodinou a s priateľmi. Time management je v dnešnej uponáhľanej dobe veľkou výhodou.

Ako vnímaš slovenskú IT scénu?

Slovenskú IT scénu vnímam celkom pozitívne. Veľmi sa mi páči činnosť občianskeho združenia Slovensko.Digital, ktoré sa snaží o digitalizáciu Slovenska. Určite je viac takýchto združení, v ktorých pracujú ľudia zapálení myšlienkou spraviť zo Slovenska modernú krajinu. Tu zohráva IT veľkú úlohu.

Máš zaujímavú príhodu z IT? 

Pamätám si ako som štýlovala svoju prvú webstránku v HTML a CSS a po hodinách beznádeje, kedy som si nevedela nájsť chybu som si prizvala na pomoc môjho priateľa programátora. Povedal mi, nech sa pozriem na dve triedy (časť kódu) pod sebou a nech nájdem rozdiel. Povedala som, že riadky sú inej farby. Validátor kódu totiž chybu farebne odlíši. To, že mi tam chýbala bodka som si však nevšimla. 

arrow icon